Mit jelent mindez?
Az ökológiai lábnyom fogalmát egy kanadai ökológus, William Rees alkotta meg a hetvenes években, majd a ’90-es évek első felében Mathis Wackernagellel együtt fejlesztette tovább. Ez egy globális hektárban megadott értéket takar, melynek számítása során számba veszik egy adott embercsoport tevékenysége során felhasznált, illetve leadott energiát és anyagokat.
Bármely régió gazdaságának – például a Föld egészének, vagy egy-egy országnak –kiszámítható az ökológiai lábnyoma. Ezen kívül egyének, vállalatok, vagy akár nagy sportesemények környezeti hatását is fel lehet térképezni a módszerrel.
Mitől függ az ökológiai lábnyom mértéke?
Egy ország ökológiai lábnyomát a népességének mérete, egy átlagos lakójának fogyasztása, illetve a fogyasztott javak és szolgáltatások előállításának erőforrás-igénye határozza meg.
A lakosság igényei tehát nagy mértékben befolyásolják a végeredményt. Az emberi szükségeteket különböző kategóriákba sorolják be: élelmiszer, lakás, közlekedés és szállítás, fogyasztási javak, illetve szolgáltatások. A kiszámítás során megállapítják, hogy az egyes szükségletek kielégítéséhez hány globális hektárra van szükség egyes területekről.
Milyen terület-típusok vannak?
- szántók (élelmet, állati takarmányt, rostanyagot és olajat biztosítanak);
- legelők (a legelő állatok húsát, bőrét, gyapját és tejét használja fel az ember);
- halászterületek (innen származnak az asztalunkra kerülő halak és tengeri állatok);
- erdők (fát, farostot, papíralapanyagot és tűzifát biztosítanak);
- szénnyelő földterület (a felhasznált fosszilis tüzelőanyag – szén, földgáz és olaj – elégetése során keletkező szén-dioxid megkötéséhez szükséges);
- nukleáris energia egyenértéke (azon terület, amely a fosszilis tüzelőanyag elégetése során megtermelt ugyanekkora energia által kibocsátott szén-dioxid megkötéséhez szükséges)
- beépített földfelszín (amelyet az infrastruktúra foglal el – utak, házak, vízierőművek stb.)
Miért fontos mindez?
Az ökológiai lábnyom mértéke iránymutató a túlfogyasztást illetően. Ezt lényegében három tényező befolyásolja: a fogyasztás mértéke, az emberiség létszáma, valamint a biokapacitás, vagyis az erőforrásokat szolgáltató természet állapota. Ennek túllépése helyileg előfordult a történelemben, de globálisan csak az 1970-es évek közepén kezdődött. Ez azonban komoly gondot jelent, mert így a termelékeny ökoszisztémák kimerülnek
Mekkora egy ember ökológiai lábnyoma? Kíváncsi vagy a sajátodra? Az alábbi link segít kiszámítani a pontos értéket: http://www.labnyom.wwf.hu/hu/index.
(forrás: http://www.fna.hu/, http://greenfo.hu/, http://www.wwf.hu/)